CO W SĄDZIE PISZCZY, CZYLI KRÓTKI PRZEWODNIK

CO W SĄDZIE PISZCZY, CZYLI KRÓTKI PRZEWODNIK

Pewnie każdy mniej – więcej wie, czym jest sąd. Jednak informacje, które uzyskaliśmy z kolorowych seriali, szczególnie tych zagranicznych, nie muszą wcale pokrywać się z rzeczywistością. Dlatego warto zapoznać się z krótkim przewodnikiem, który znajdziecie poniżej.

Kto jest, kim?

Oto kilka najważniejszych postaci z sądowego gmachu.

Sędzia – czyli osoba w czarnej todze z fioletowa obwódką i żabotem, która zajmuje się wydawaniem orzeczeń i rozstrzyganiem spraw. Należy się zwracać do niego: Wysoki Sądzie lub Proszę Sądu. Nigdy proszę pana/pani lub na ty!

Prokurator – jest publicznym oskarżycielem w sprawach dotyczących popełnienia przestępstw. Nosi czarną togę z czerwoną obwódką i żabotem. Należy zwracać się do niego: panie prokuratorze lub pani prokurator. W swojej mowie końcowej domaga się odpowiedniej kary dla oskarżonego.

Adwokat – prawnik, który może występować we wszystkich rodzajach postępowań, świadczy pomoc prawną dla strony. Jego toga także jest czarna, lecz ma zieloną obwódkę i żabot. Zwracać się do niego należy per panie mecenasie lub pani mecenas.

Radca prawny – służy pomocą prawną, może występować, jako adwokat w sądzie, jednak z jednym wyjątkiem. Radca prawny nie może być obrońcą w postępowaniu karnym. Od adwokata różni się również kolorem obwódki i żabotu – kolor radcy to niebieski.

Ławnik – nazywany społecznym sędzią. To osoba niekarna, o dobrej opinii, wskazywana przez gminę. Ławnicy sądzą w sprawach rodzinnych, rozwodowych, sądzie pracy oraz w sprawach zagrożonych dożywotnią karą więzienia. Noszą czarne togi z różową obwódką i żabotem.

W co się ubrać?

Teraz, gdy już rozróżniamy najważniejsze sądowe funkcje, powinniśmy wiedzieć, jak samemu należy się ubrać na rozprawę. Do sadu powinno się ubrać elegancko i poważnie. Niewłaściwe ubranie może nie tylko spowodować złe wrażenie, ale także sprawić, że zostaniemy ukarani grzywną.

Dobry adwokat na pewno przygotuje swojego klienta do rozprawy. Adwokaci Pruszkow zadbają o to, abyś na sali sadowej nie czuł się zagubiony.