koszt

Ile kosztuje wynajęcie adwokata?

W przypadku problemów natury prawnej bardzo często korzystamy z usług adwokata, co jest chyba jak najbardziej oczywiste. Są to specjaliści, którzy mogą nas reprezentować przed sądem. Wielu zainteresowanych wynajęciem adwokata zadaje sobie pytanie, ile za takie usługi będzie musiało zapłacić. Oczywiście prawdą będzie, jeżeli stwierdzimy, że nic, bo przecież może nam przysługiwać obrońca z urzędu, ale tej opcji nie bierzemy tutaj pod uwagę. Zakładamy, że chcecie wynająć adwokata z konkretnej kancelarii adwokackiej. Z jakimi w związku z tym kosztami musicie się liczyć?

Cena a konkretne czynniki

W zasadzie być może wielu z was rozczarujemy, ale nie ma jednoznacznego cennika usług adwokackich. Wszystko dlatego, że każda sprawa jest inna, a w związku z tym także i ceny mogą się od siebie różnić. W głównej mierze zależy to od skompilowania sprawy, zgromadzonych na ten temat materiałów czy też renomy adwokata, która również odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Niektóre sprawy są tanie i ich cena kształtuje się w okolicach 1000 złotych, choć są też adwokaci, którzy prowadzą daną sprawę za darmo i nie są to adwokaci z urzędu. Jaka może być zatem górna granica? Ta nie występuje, a prowadzenie spraw za 50 czy 60 tysięcy jest jak najbardziej normalne. Oczywiście mówimy tu już o bardzo skomplikowanych postępowaniach, które trwają przez kilka lat i mają minimum kilkadziesiąt tomów akt.

Nie bój się pytać

Kontaktując się z danym adwokatem i pytając się o cenę sprawy, większość klientów nie potrafi być asertywna. Szkoda, bo każdy specjalista z tego zakresu, niezależnie czy są to adwokaci z Pruszkowa, Warszawy, Krakowa, Poznania czy innego miasta na ogół może określić, ile kosztują dane czynności prawne i jak długo będą trwały. Dlatego też rozmowa z adwokatem, nawet jeśli jest to adwokat o wielkiej renomie, w niczym nie zaszkodzi. W oczach samego adwokata możemy tylko po takiej rozmowie zyskać.