adwokat

Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

Bardzo często radca prawny mylony jest z adwokatem i odwrotnie, mimo iż są pomiędzy nimi różnice, które z drugiej strony w ostatnim czasie nieco się zatarły. Warto jest w związku z tym wiedzieć, czym różnią się specjaliści z tych dwóch poszczególnych zawodów, co je różni, a co dzieli. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, wyjaśnienie tego znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Adwokat

Zacznijmy od adwokatów, których działalność normuje ustawa o adwokaturze. To właśnie na jej podstawie adwokaci świadczą swoje usługi czy też prowadzą działalność gospodarczą. Jeśli mielibyśmy się nią posłużyć, dowiemy się, że adwokat to osoba, która świadczy pomoc prawną polegającą na:

– udzielaniu porad prawnych,
– sporządzaniu opinii prawnych,
– opracowywaniu projektów aktów prawnych,
– występowaniu przed sądami,
– występowaniu przed urzędami.

Radca prawny

Inna ustawa reguluje działanie radcy prawnego. Jest to ustawa o radcach prawnych z 6 lipca 1982 roku. To właśnie na jej podstawie radca prawny może nieść pomoc prawą. Czym w związku z tym różnią się oba zawody?

Różnice

Dzieli ich bardzo wiele i choćby to, że radca prawny nie może nieść pomocy z zakresu spraw karnych czy karnoskarbowych, podczas kiedy adwokat jak najbardziej i nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Poza tym warto jest wspomnieć o tym, że radca prawny może być normalnie zatrudniony, podczas kiedy adwokat tylko i wyłącznie może wykonywać swój zawód, prowadząc działalność gospodarczą lub też będąc wspólnikiem spółki. Dlatego też z radcą można zawrzeć normalną umowę, a adwokatem tylko umowę cywilnoprawną.

Jak w związku z tym widzimy, różnice pomiędzy tymi zawodami występują, choć na pewno nie są też zbyt duże. Jedyną zasadniczą jest akurat to, że tylko adwokat może występować w naszym imieniu w sprawach karnych czy karnoskarbowych. We wielu aspektach ich kompetencje się pokrywają.